Duası Kabul Edilen Kimseler

Admin 27 Temmuz 2010, 19:48 Dua Nedir Ne Değildir
Duası Kabul Edilen Kimseler


 

Rasulullah (s.a.s.) buyuruyor: "(Allah'ın kabul ettiği) üç müstecab dua vardır. Bunların kabul edilmeye mazhariyetleri hususunda hiçbir şüphe yoktur: Mazlumun duası, misafirin duası, babanın evlâdına duası"[1]

Yine Rasûlullah (s.a.s.) buyurdular ki: "Kabul edilmeye mazhar olmada gâib kimsenin gâib kimse hakkında yaptığı duadan daha süratli olanı yoktur."[2]

Bu hadise göre, Allah'ın derhal kabul buyuracağı dualardan biri de, bir mü'minin, başka bir mü'min kardeşi için gıyabında yapacağı duadır.

Bu hususta Müslim'in rivâyet ettiği şu hadis daha açıktır: "Müslüman kimsenin, kardeşi için gıyabında yaptığı  dua  kabul  edilir.  Dua  edenin  başucunda ona müvekkel bir melek vardır. 'Kardeşi için hayır dua yaptıkça bu melek: Âmin, istediğin şeyin bir misli de sana olsun.'  der."

Başka bir hadis-i şerif şöyledir: "Üç kişi vardır ki duaları reddedilmez (kabul edilir). Âdil imam (adâletten ayrılmayan müslüman  devlet başkanı), iftarını yaptığı zaman oruçlu ve zulme uğrayanın duası."[3]         [1] Tirmizî, Ebû Dâvud, İbn Mâce.

[2] Buhâri, Müslim, Tirmizî.

[3] Tirmizî, Cennet: 2.

Duası Kabul Edilen Kimseler

Bu haber 2587 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Konular

Duanın kabul olması için
Duanın kabul olması için
Dua İbadetin iliğidir
Dua İbadetin iliğidir
Dua'nın manası ve hikmeti nedir...
Dua'nın manası ve hikmeti nedir?
Duayı Terketmek
Duayı Terketmek