Abdulaziz Kutluay

Admin 22 Eylül 2010, 21:55 Biyografiler
Abdulaziz Kutluay

Urfalı Aziz Hoca kimdir;

Abdülaziz kutluay Nüfus Cüzdanında 1948 lı olarak görülmektedir.
Ancak bu tarih kendisinin askere gitmek için mahkeme kararı ile tashih ettirdiği tarihtir.

Aslında doğru olan doğum tarihi ise 1950 dir.

1950 yılında Mübarek bir Mevlit kandili gecesinde doğduğu için oldukça müteddiyn olan merhum babası göncü dede Osman efendi ve Annesi Fethiye hanım oğularına Urfa da kandil gecelerine Aziz gecesi denildiğinden bu gecede doğan çocuklarına Abdülaziz adını vermişlerdir.

Zaten kendisinin Mütedeyyin olan ailesi diğer çocuklarına da dindarlıklarından dolayı çok sevdikleri İslam büyüklerinin isimlerini vermişlerdir. Bunlar yaş sırasıyle, Bekir Sıtkı, Abdülkadir, Muhyiddin, Abdülaziz, Ali, Fatma ve Hafıza dır.


Abdülaziz kutluay Şanlıurfa merkez, Dabakhane mahalesi Firüz sokak 20 nolu evde o zamanki şartlarda dört ailenin bir arada oturma zaruretinde olduğu bu mütevazi evde
dünyaya gelmiştir. Ve kendisinin doğumundan bir küsür yıl sonra annesi Fethiye hanım efendi vefat etmiştir. Daha sonraları ise babası Osman efendi Duriye hanımefendi ile
evlenmiştir. Abdülaziz Kutluay konuşmalarında bu olayı şöyle yorumlar !"Benim iki annem var biri beni doğuran anam fethiye diğeri ise beni büyüten anamdan sonra anam Duriye hanımdır".

İlk okul tahsilini Turan ilk okulunda ve sonraları İmam Hatip okulu tahsilini de Şanlıurfa da dışarıdan okuyarak tamamlamış olup, daha sonraki yıllarda bir çok ilim
adamlarından istifade etmeye çalışmıştır.

22-10-1972 tarihinde kendisi gibi Urfalı olan eşi Fikriye hanımla evlenmiştir ve bu evlilikten Murad, M.Emin, Ahmed, Said, Halid adlarında beş erkek ve Hatice isminde birde kız çocukları olmuştur.

20 küsür yıl tornacı ustası olarak çalıştığı bir kamu kuruluşun (Et-Balık Kurumu)n´daki personelin ve halkın yardımlarıyla yaptırılan cami de fahri olarak vaaz ve imam hatiplik yapmıştır. Bahsi geçen kuruluştan da emeklidir.


Türkiye´nin bir çok yerinde Konferanslar, Paneller ve konuşmalarda bulunmuştur. Bu vaaz ve konuşmaların pek çok kaset ve cd´leri bulunmaktadır ve hocamız Urfa da Halk arasında AZİZ HOCA olarak bilinmektedir.

Hoca efendi son olarak hizmetini araştırmacı yazar olarak sürdürmektedir ve "Mekke Ve Medine´ De Ziyaret Yerleri" adı altındaki kitabın yanı sıra "Siyer- u Sahabe" (10 cilt),
"Hz. Muhammed (s.a.v.) in Savaşları ve Sebebleri", "İslam Tarihinde Şanlıurfa" ve "Namaz Darda Koymaz" adı olarak kitapları mevcuttur.


BU ACİZANE TANITIMI SİZ DEĞERLİ KARDEŞLERİMİZE SUNMAKTAYIZ
ALLAH (cc) HİZMET ÜZERE OLAN BÜTÜN GÖNÜLLÜLERİN HİZMETLERİNİ
DAİM VE MUZZAFER KILSIN

Abdulaziz Kutluay Hayatı

Bu haber 3585 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Konular

Abdülbaki Gölpınarlı (1900-1982)
Abdülbaki Gölpınarlı (1900-1982)
ŞEYH ŞÂMİL (1797-1871)
ŞEYH ŞÂMİL (1797-1871)
MUSTAFA ASIM KÖKSAL
MUSTAFA ASIM KÖKSAL
EŞREFOĞLU RÛMÎ
EŞREFOĞLU RÛMÎ